niedziela, 7 sierpnia 2016

Wstrząsająca książka na letnie wieczory



Lubię zatopić się w lekturze z kubkiem dobrej herbaty . Przemyśleć jak upłynął dzień i co przyniesie jutro. Latem jest więcej czasu na relaks i odpoczynek, dlatego chciałam Wam polecić interesującą pozycję, którą aktualnie czytam. Być może zechcecie sięgnąć po proponowane przeze mnie “czytadło” również podczas wakacyjnych wojaży. Podobno sukces jest kobietą. Tu jednak okazuje się, że prekursorami w kształtowaniu damskiego świata mody mogli być mężczyźni. Książka „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody”, to opis życiorysów dwunastu niezwykłych projektantów: Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paul Poiret, Charles Frederick Worth, Jean Patou, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, John Galliano. Autor książki to znany dziennikarz magazynu "Elle", Bertrand Meyer – Stabley, więc temat mody i krawiectwa nie jest mu obcy. Wybrał do swojej książki postacie wybitne i przedstawił w porządku chronologicznym od połowy XIX w do czasów współczesnych. Czy to ciekawa lektura? Z pewnością tak, to książka o pasjonatach i prekursorach, którzy nowatorsko podchodzili do damskiej szafy. Zmieniali ampula zarówno światowej arystokracji jak i zwyczajnych pań domu. Mimo, że wymienionych kreatorów łączy genialny zmysł krawiecki w życiu układało im się różnie. Jedni byli samotnikami inni wprost przeciwnie, brylowali na salonach. Książka sprytnie łączy ich życie prywatne a także wątki historyczne. Można również prześledzić jak stroje ewoluowały pod względem krojów i kolorystyki. Jest też kilka ciekawostek np. C. F. Worth, to propagator pierwszych pokazów mody na modelkach, co wcześniej nie było znane. Jego ulubioną modelką była jego żona i to na niej prezentował swoje projekty. Są tu również informacje takie jak: kto był prekursorem tworzenia oryginalnych perfum. Balenciaga  wprowadził nowy, olfaktoryczny trend w zapachowym świecie. Jego linie perfum są niepowtarzalne i ubóstwiane przez kobiety po dzień dzisiejszy. Książka Bertrand’a Meyer’a – Stabley’a, to doskonałe kompendium napisane z polotem. Mimo to ma twarde podstawy więc jest opatrzona w sporą bibliografię. Nie można pominąć jej walorów estetycznych. Znajdują się tu również ilustracje z pokazów, trochę przykładów niepowtarzalnych aczkolwiek charakterystycznych projektów . Nie jest to jednak album, ilustracje to jedynie dodatek.
Ilustracje genialnych projektów Ch. Lakroix  -"Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody" B. Mayer-Stabley, foto:1,2,4 Corbis/Profimedia, 3 BE&W
Nie wiem, czy udało mi się Was zachęcić do przeczytania tej książki…kto wie? Warto zaznaczyć, że w ramach tej serii w 2014, ukazała się również bliźniacza książka: “Kobiety, które wstrząsnęły światem mody”  autorstwa Bertrand’a Meyer’a – Stabley’a.  Jeżeli wpadnie mi w ręce w najbliższym czasie chętnie ją przeczytam. Dopiero całościowe spojrzenie na projektantów również od kuchni, daje pogląd o tym jak ciekawy może być świat mody, choć czasem o tym zapominamy. Miłej lektury. Tytuł posta sugeruje, że to powieść kryminalna lub horror. Bynajmniej...taki mały, żarcik.

Przeczytaj również: Człowiek znika w człowieku
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...