czwartek, 18 czerwca 2015

Japońska recepta na młodość

 


Nie jest sekretem, że Azjatki dbają o swoją urodę tradycyjnymi metodami, które są sprawdzone od wieków. Popularnym składnikiem stosowanym w maseczkach i nie tylko jest oczywiście ryż. Posiada właściwości regenerujące i regulujące wydzielanie sebum oraz właściwości odmładzające.
Ryż w swoim składzie zawiera witaminy grupy B a także magnez, fosfor, cynk, potas, żelazo, wapń. Odmiany ryżu parboiled i ryż czarny mają również dużą zawartość witaminy E, do zastosowań kosmetycznych poleca się ryż dziki lub jaśminowy. Jeśli chodzi o działanie to stymuluje on produkcję kolagenu w skórze dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Posiada działanie przeciwzapalne. Stosowanie ryżu na skórę powoduje, że jest ona gładsza i rozświetlona. Ryż ma bowiem również delikatne działanie rozjaśniające na zmiany pigmentowe.
Ryż używany jest przez Azjatki w różnych postaciach i zawsze jest nieodzownym składnikiem poprawiającym kondycję skóry.

Tonik ryżowy

Jest chyba najbardziej znany i lubiany. Do przygotowania takiego naturalnego toniku potrzebujemy 3 łyżki ryżu i przegotowaną letnią wodę. Ryż należy zalać wodą w szklance troszkę ponad poziom ryżu. Wszystko należy dokładnie wymieszać i odstawić na kilka godzin. Zaleca się mieszanie co jakiś czas. W efekcie otrzymujemy mętną zawiesinę którą odcedzamy. Tonik trzyma się najlepiej w lodówce. Przed użyciem należy go wstrząsnąć. Maksymalny czas przydatności to 3-4 dni. Dlatego nie należy robić zbyt dużej ilości toniku.
Jest on bardzo lekki i nie zatyka porów doskonale oczyszcza i sprawia, że skóra staje się miękka. Wodę ryżową można zamrozić i użyć kostek do odprężającego odświeżającego masażu.


Puder ryżowy

To nic innego jak mąka ryżowa. Można kupić sobie taką w sklepie lub zrobić samodzielnie mieląc w młynku niewielką ilość ryżu. Puder ryżowy dodawany jest jako składnik fabrycznie wykonanych pudrów. Jego dobroczynne właściwości wykorzystywały Japonki od dawna. Ma działanie antybakteryjne i przeciw zapalne więc zalecany jest do cery trądzikowej ale i cera sucha może go śmiało używać choć nie w nadmiarze bo może zbytnio wysuszać szczególnie w czystej postaci. Sam w sobie nie ma koloru jednak ujednolica koloryt skóry i powoduje, że jest idealnie matowa.
Wypraktykowałam, że mieląc samodzielnie ryż na mączkę nie uzyskuję całkowicie jedwabistej konsystencji przypomina raczej drobniutki piasek. Jest to jednak również atut bowiem może być ona doskonałym peelingiem w połączeniu z mlekiem czy jogurtem. Taka papka to jednocześnie świetna maseczka. Można ją rozrobić dodając także miodu czy po prostu przegotowanej wody. Po dokładnym wymieszaniu należy odczekać kilka minut bo ryż dość długo wchłania płyny i następnie nałożyć na 15 minut na twarz. Po czym oczyszczamy skórę z resztek maseczki przegotowaną wodą. Cera po użyciu takiej maseczki jest odświeżona i zmatowiona.

Kleik ryżowy

Jest to uniwersalna maseczka, ekstra nawilżająca wiec zapobiegająca powstawaniu zmarszczek. Oto sposób jej przygotowania. Trzy łyżki ryżu namaczamy w zimnej wodzie następnie na małym ogniu rozgotowujemy do uzyskania gęstej papki. Na końcu dodajemy łyżkę ciepłego mleka i łyżkę miodu. Tak przygotowaną maseczkę trzymamy na twarzy około 20 minut. Po upływie tego czasu maseczkę zmywamy.

Olej ryżowy

Opisując jego skład warto zwrócić uwagę, że zawiera dużo witaminy E która jest odpowiadająca za dobre nawilżenie skóry oraz lepszą mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych skóry właściwej. Witamina E zawarta w oleju ryżowym neutralizuje wolne rodniki i ma działanie ochronne przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. Jest ona niezbędna w ochronie włókien kolagenu i elastyny. Olej ten zawiera kwasy linolowy i oleinowy które mą właściwości zmiękczające i regenerujące skóry wiec jest zalecany do cery suchej i skłonnej do przebarwień. Można go stosować w czystej postać wcierając w skórę twarzy lub dodawać do balsamów lub maseczek.
Przedstawiłam jeden z sekretów azjatyckich piękności w utrzymaniu zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Myślę, że warto zaczerpnąć z wiedzy i doświadczenia kultur dalekiego wschodu.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...