poniedziałek, 8 lutego 2016

Co powie Iris?

Zródło: www.irisvanherpen.com , wiosna-lato 2016, fot. Imaxtree
 
Przez pomyłkę wpisałam w przeglądarkę hasło:  Iris van Herpen Fashion Week Paris 3016 r. Czy coś się wyświetliło jak myślicie? To oczywiście żart ale postać jest jak najbardziej realna, choć jej futurystyczne projekty wyprzedzają wszystkie dotychczasowe techniki tworzenia i projektowania odzieży oraz obuwia. Jej pokazy zapierają dech całego świata mody jak również mój. Karierę rozpoczęła tuż po ukończeniu studiów w Instytucie Artez w Arnhen w 2006 r. Rok później powstały pierwsze projekty, które zaprezentowała na pokazach w Amsterdamie.
 
Zródło: Iris van Herpen & United Nude, kolekcja Cristallization 2011,www.zeberka.pl
 
Zródło: Iris van Herpen & United Nude, kolekcja Cristallization 2011,www.zeberka.pl
 
 
Dużym sukcesem okazała się współpraca z marką United Nude w 2011 r  gdzie przedstawiła swoje wprost genialne projekty obuwia. Od razu dostrzeżono jej talent porównując ją do Alexandra McQueen’a. Wszystko co tworzy jest czymś na pograniczu mody i sztuki.  Ci którzy twierdzą, że w modzie było już wszystko nie widzieli Van Herpen. Jest prekursorką techniki druku 3D elementów odzieży a następnie łączenia ich w jedna całość. Ulubione materiały które wykorzystuje do tworzenia to : sylikon, poliester, plexi. Jest szalenie precyzyjna podczas tworzenia wykonuje skany ciała swoich modeli dzięki czemu uzyskuje idealne dopasowanie ubrań. Ta nietypowa technika sprawia, że jej suknie to poszukiwanie nowych struktur i kształtów, które mogą posiadać właściwości dotykowe zbliżone do tradycyjnych tkanin. Jednocześnie dostarczają niespotykanych doświadczeń estetycznych, charakteryzują się bowiem niezwykłą lekkością.
 
Zródło: Iris Van Herpen kolekcja Biopiracy, www.itsnicethat.com
 
Zródło: United Nude &Iris-van-Herpen, kolekcja Biopiracy, www.dezeen.com
 
Zródło: United Nude &Iris-van-Herpen, kolekcja Biopiracy, www.dezeen.com
Inspiracją dla projektantki jest przyroda a nawet biotechnologia. W kolekcji Biopiracy wątkiem przewodnim były prace naukowców  oraz tworzenie ludzkich genów. Podczas pokazu modelki zostały jakby zawieszone w czasoprzestrzeni. Efekt taki Van Herpen uzyskała poprzez zamknięcie modelek w plastikowych torbach w pozycji embrionalnej  a następnie odessano z nich powietrze. Pomysł rodem z filmów science fiction.
 
W ramach Paryskiego Tygodnia Mody  projektantka pokazała najnowszą kolekcję wiosna-lato 2016 w kategorii haute couture. Sprawiła, że widownia jak zwykle zamarła z zachwytu. Inspiracją kolekcji pod nazwą Quaquaversal są żywe mosty z roślin, które zafascynowały Van Herpen w Indiach. Technika tworzenia tej kolekcji to oczywiście wydruk 3D. Materiały były cięte laserem, wyplatane ręcznie, tak aby w końcowym efekcie stworzyć ażurowa strukturę, która zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Pozwoliłam sobie podlinkować w tym poście cały pokaz bo myślę, że wart jest obejrzenia.
 
 
 
 
Ciekawostką jest również fakt, że High Museum of Art od 7 listopada 2015 do 15 maja 2016 przedstawia przekrojowo twórczość Iris van Herpen. Dla tych co są za oceanem to nie lada gratka, polecam.Tak tylko czekam, co jeszcze pokaże nam ta projektantka w kolejnych kolekcjach, czym nas zaskoczy? Mam wrażenie, że to nie jest jej ostatnie słowo, bo z Van Herpen nigdy nie wiadomo w którym roku jesteś jak oglądasz jej pokaz.

Przeczytaj również: Seksistowski spot reklamowy
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...