środa, 30 grudnia 2015

Wystawa - "Modna i już! Moda w PRL"

Sukienka z jedwabnych szlafroków z paczki UNRRA, 1947, dar Ewy Halawy 2005, wł. Muzeum Narodowe we Wrocławiu / buty współczesne, fot. Pracownia Fotograficzna MNK (źródło materiały prasowe)
Bluzka z tkaniny turkmeńskiej zdobionej techniką ikatu, przywiezionej przez prof. Zdzisława Żygulskiego jun., uszyta przez jego żonę Ewę
ok. 1975, dar prof. Z. Żygulskiego jun. 2006, wł. MNK /sandały współczesne / fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK (źródło materiały prasowe)
 
Suknia wieczorowa projektu Jerzego Antkowiaka
Mogła zadowolić elegantkę o najbardziej wybrednym guście. Interesujący jest kontrast matowej tkaniny sukni z połyskiem baskinki i rękawów. "Moda Polska" 1988, wł. MNK / buty współczesne. / fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK (źródło materiały prasowe)  
 
 
 

W Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta bardzo interesująca wystawa która jest zorganizowana wspólnie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 14.04.2016 r., więc jest jeszcze trochę czasu na wizytę w Krakowie. Wystawa to niecodzienna podróż w czasie po świecie mody. Przedstawiono zarówno stroje zwyczajne które widywało się na ulicach polskich miast oraz kreacje popularnych twórców mody kobiecej którzy tworzyli w latach 1945-1989. Między innymi można zobaczyć stroje pomysłu Jerzego Antkowiaka, który był można powiedzieć guru projektantów z tamtych lat a także , Kalinę Paroll, Barbarę Hoff, Grażynę Hase. Dla zwiedzających dostępnych jest  400 obiektów i dodatków modowych takich jak suknie: dzienne, wieczorowe, ślubne, kombinezony, kapelusze, torebki, obuwie a także stroje w stylu etno. Najciekawsze kreacje nabrały nowego wymiaru dzięki realizacji całej serii fotografi we współczesnych stylizacjach wykonanych przez zespół Pracowni Fotograficznej MNK pod kierownictwem Jacka Świderskiego. Siermiężne czasy PRL-u wymagały aby kobiety były samowystarczalne i kreatywne. Często zarówno celebryci jak i zwyczajne kobiety szyły i projektowały na własne potrzeby. Inspiracją był niedostępny świat zachodu który nęcił i dawał natchnienie do tworzenia czegoś nowatorskiego. Polki poprzez swoje stroje walczyły z szarością tamtych czasów za pomocą własnej wyobraźni. Dlatego ta wystawa może podrzucić nie jeden pomysł stylizacyjny współczesnym kobietom które często mają wszystko podane niemalże na tacy. A ja tak lubię kiedy my kobiety jesteśmy przedsiebiorcze i kreatywne. Nic tylko brać przykład z naszych mam tym bardziej, że coraz silniej są obecnie widoczne treny w stylu vintage. Gorąco polecam wizytę w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...